Słońce - jak skorzystać z jego dobrodziejstw

Nie mogę się powstrzymać, aby Ci nie napisać o tym, co przeczytałam w książce mojego ulubionego Michel Montignac „Recepta na młodość” wydanej przez Artvitae, wyd.II 2008 (tam znajdziesz inne książki tego autora) na temat witaminy D, która jest niezbędna dla naszych kości.

Źródłem najważniejszym jest oczywiście nasze pożywienie, ale także słońce, którego – szczególnie w wieku dojrzałym – powinnyśmy się wystrzegać. Otóż pan Michel Montignac daje prosty sposób na dostarczenie niezbędnej dawki witaminy D przez naszą skórę wystawioną na słońce.
Cytuję za w/w książką (str.67 -68):

„Niezbędną dzienną dawkę witaminy D zapewni nam wystawienie wnętrz dłoni na słońce na piętnaście minut między godziną 11.00 a 14.00, co najmniej trzy razy w tygodniu.”

Tym sposobem chronisz się przed słońcem, osłaniając resztę ciała, szczególnie twarz, korzystając jednocześnie z dobrodziejstw, które jednak niesie nam słońce, bez którego nie ma życia na Ziemi.

Pamiętaj też o doborze produktów, których używasz w kuchni dla siebie i Twoich bliskich, czyli o oleju z wątroby dorsza, tuńczyku (uwaga na puszki, czytaj uważnie etykiety), sardynki (jw.), żółtko jajka, grzyby (mamy w Polsce zwyczaj jadania nietrujących! grzybów, w odróżnieniu od niektórych krajów europejskich), wieprzowina (zalecany umiar), kurczak, wątróbka.

2 comments to Słońce – jak skorzystać z jego dobrodziejstw

  • [...] Jak wykorzystać słońce i nie dać się uszkodzić promieniom UVA Zatem wyjeżdżasz na wakacje we wrześniu? Do Śródziemnomorza? Wykorzystaj wrześniowe słońce, bo po powrocie do Polski przed Tobą jesienne szarugi, zimowe chłody, a do wiosny i lata parę miesięcy. A słońce jest dla naszego organizmu niezbędne. Kiedy świeci, Twoje samopoczucie jest cudowne, poprawia Ci się nastrój, rzadziej dopada Cię depresja. Ponoć jest w stanie polepszyć działanie Twojego układu krążenia i przyspiesza metabolizm, niektórzy twierdzą, że sprzyja kuracjom odchudzającym. Promieniowanie słoneczne umożliwia syntezę witaminy D, potrzebnej do przyswajania wapnia i fosforu. (Ale to dzieło promieniowania UBV.) I wystarczy 15 minut dziennie wystawiania na słońce twarzy i dłoni. Pisałam o tym w moim wpisie o dobrodziejstwach słońca. [...]

  • [...] skóry” znajdziesz tam wszystkie moje wpisy związane z tym tematem. Zajrzyj też do wpisu o korzystaniu z dobrodziejstw słońca; mnie się ta metoda bardzo podoba. I nie zapomnij o Emulsjach Ochronnych do Opalania z filtrem SPF [...]

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>