Automatycznie zapisany szkic

Znaszli ten krem nawilżający Mary Kay? „Znaszli ten kraj…” wiem, że znasz, bo choć jedna lekcja polskiego bez tego pytania nigdzie się chyba w polskiej szkole nie odbyła. A ja opowiem Ci nieco o kolejnym kosmetyku Mary Kay, który wchodzi w skład kosmetyków podstawowych – kremie – Nawilżającej Emulsji Przedłużającej Młodość TimeWise® w dwóch odmianach: do cery normalnej i suchej oraz do cery mieszanej i tłustej.

Krem ten w obu wersjach zawiera tokoferol, witaminę E. Witamina E, skoro jest głównym przeciwutleniaczem w komórkach, jest też głównym „ochroniarzem” Twojej skóry przed wolnymi rodnikami, od których aż roi się nasze otoczenie. Nadto, witamina E bierze udział w dostarczaniu do komórek składników odżywczych, chociażby zawartego w Emulsji Kompleksu TimeWise. Właściwością witaminy E jest także wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych.  W efekcie, Twoja skóra zostaje nawilżona, wygładzona, ma poprawione ukrwienie, zatem staje się bardziej elastyczna i sprężysta. Wersja Emulsji dla Cery Mieszanej i Tłustej ma dodatkowe składniki matujące skórę. Emulsja ma bardzo lekką konsystencje i szybko się wchłania. Łatwo po niej nakładać makijaż. Emulsję stosuje się zarówno na dzień jak i na noc.

Jedno opakowanie (tuba 88 ml) kosztuje 88 PLN. Starcza przynajmniej na dwa miesiące, ale bywa, że i na dłużej. Zatem miesięcznie wynosi to ok. 40,- (Mówiąc między nami, tubę się przecina i to, co pozostało na jej wewnętrznych ściankach starcza jeszcze na kilkakrotne wklepywanie.)

Nasz organizm sam nie wytwarza witaminy E. Musimy mu jej dostarczać, także w pożywieniu. Wytwarzana jest w roślinach. Zawierają ją w różnych ilościach.
Jedz zatem warzywa zielone liściaste: sałatę, szpinak, kapustę i brukselkę.
Jedz marchewkę, ale surową, bo gotowana ma wysoki indeks glikemiczny.
Jedz awokado, chociażby raz w tygodniu.
Jedz migdały, orzechy, kiełki pszenicy.
Jedz chleb z mąki z pełnego przemiału.
Używaj olejów: sojowego, słonecznikowego, z orzechów włoskich i laskowych. Zwróć jednak uwagę na to, aby olej był tłoczony na zimno i nie metodą przemysłową, która ponoć powoduje utratę 75% witaminy E. Należy poszukiwać olejów producentów tłoczących je starymi metodami. Są tacy. Niestety, cena oleju jest znacznie wyższa. Ta uwaga dotyczy także oliwy z oliwek. Na polskim rynku pojawiają się oliwy i oleje producentów budzących zaufanie. Trzeba jednak za nie zapłacić odpowiednią cenę. Zresztą jak za wszystkie wiarygodne dobre produkty. Dla urody i zdrowia, zwłaszcza w dojrzałym wieku, ważniejsza jest jakość, nawet kosztem ilości.

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>