Co powinno znaleźć się w szafie Kobiety typu Jesień?

No i stało się – nadeszła jesień. Przez jakiś czas żyłaś w przepięknym i  kolorowym krajobrazie.

Jesień

Róże jesienią

Ostatnie jednak dni były wietrzne i prawie wszystkie kolory zostały  Ci sprzed oczu wymiecione. Zrobiło się, przynajmniej przed moimi oknami, graficznie. Konary, gałęzie, gałązki drzew pozbawione liści, przy najmniejszym powiewie wiatru, przeplatają się i tworzą zmieniające się kombinacje linii. To piękne obrazy czarno- szare, czasami w sepii. A kiedy zaczyna wyłaniać się przedwieczorna mgła wszystko, także powietrze, nabiera miękkości, staje się delikatne i perłowe. Za jakiś czas pojawi się biel śniegu i znowu odmieni świat. Żyjemy w klimacie umiarkowanym. Nic nie wskazuje na to, abyśmy mogły na parę miesięcy przeprowadzać się do miejsc klimatycznie atrakcyjniejszych(?). Aby więc być szczęśliwą w czas niepogody szukajmy piękna tam, gdzie jesteśmy, czyli pod naszą długością i szerokością geograficzną.

A teraz  zaglądamy do czwartej szafy – kobiety Jesień. Jej kolory są oszołamiające. Także jej uroda, niezwykle rzadka, może i wielu uwiodła. W ubiegły week-end miałam spotkanie kosmetyczne, którego Gospodynią była właśnie piękna Jesień. Podkreślam ten fakt, bowiem – jak już pisałam -  Jesień i Wiosna, to dość  rzadkie w Polsce typy urody i stąd moja nimi fascynacja. Pisałam o Carole Jackson i jej książce “Color me Beautiful”, wydanej przez Acropolis Book Ltd. w 1980 r., skąd, na początku mojego porządkowania garderoby, zaczerpnęłam wiedzę i bazowy zestaw mojej szafy dla Zimy. Posłużę się nią jeszcze raz dla Ciebie, ale tym razem dla Ciebie Jesieni. Ten bazowy zestaw jest niezbyt długi i dzielony na dwa sezony: zimę i lato. Pewną trudnością jest dla mnie nazwanie w języku polskim kolorów. Wskazówką dla Ciebie niech będzie ciepła odmiana barwy. Na wszelki wypadek tam, gdzie nie będę pewna podam też wersję amerykańską (tu i ówdzie jest różna od angielskiej). Podaję w trzech kolumnach:

rodzaj garderoby       kolor w porze zimowej                                 kolor w porze letniej

Żakiet……………………Ciemny czekoladowy brąz………………………………..Ostrygowa biel

Spódnica……………….Kawowy………………………………………………………..Ostrygowa biel

Spodnie…………………Wielbłądzi……………………………………………………..Beżowy

Suknia…………………..Rdzawy…………………………………………………………Zieleń limonki

Bluzka I…………………Beżowy…………………………………………………………Żółte złoto

Bluzka II………………..Nadruk: cyraneczka*, wielbłądzi,

…………………………….czekoladowy brąz…………………………………………..Paski: pomarańczowa ………………………………………………………………………………………………….czerwień, turkusowy i beż

Elegancka bluzka…….Beżowy………………………………………………………….Łososiowy

Sweter…………………..Czerwień słodkogórz**…………………………………….Jasny żółto-zielony
………………………………………………………………………………………………..(zrobiony na drutach)

Cocktailowe
spodnie
spódnica
lub sukienka
……………Ciemny czekoladowy brąz………………………………..Beżowy

Codzienne
spodnie
lub spódnica
…………….Zieleń lasu……………………………………………………Wielbłądzi

Codzienna góra…………Zieleń nefrytu……………………………………………….Pomarańczowy

Płaszcz…………………….Ciemny czekoladowy brąz………………………………(patrz: żakiet)

Trencz…………………….Beżowy………………………………………………………..Beżowy

Strój wieczorowy………Ciemny czekoladowy brąz……………………………….Beżowy (szal)

*) „Cyraneczka nie ptak, dziewczyna nie ludzie…”  – możesz już nie pamiętać, nawet nie znać tej piosenki z  polskiego filmu „Przygoda na Mariensztacie” (1953 – może Ciebie nawet na świecie jeszcze nie było). Tak czy inaczej cyraneczka, to ptak, taka mała słodkowodna kaczuszka, charakteryzująca się tym, że ma śliczny zielony kolor na skrzydełkach. I o ten zapewne kolor chodzi. Odszukaj więc w Internecie (a może należysz do tych szczęśliwych kobiet, które wiedzą jak wygląda w naturze cyraneczka?) i przyjrzyj się jej.

**) czerwień słodkogórz – przepiękna; znowu zajrzyj do Internetu, aby zobaczyć tę czerwień owoców psianki słodkogórz [pomidory też są psiankami, ale gdzie im z kolorem czerwieni do słodkogórzy(?)]; aż żal, że się nie jest Jesienią.

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>