Czy UVA pojadą z Tobą na wakacje we wrześniu?

Nie masz już dzieci w wieku szkolnym i nie musisz mieć wakacji w wakacje? W Twojej firmie wykorzystują to i sugerują, że wakacje od września są atrakcyjniejsze od lipcowych i sierpniowych?  Wolisz pobyt w kurortach polskich i zagranicznych wolnych od dzieci i ich rodziców lub opiekunów?

Wrzesień, a także jeszcze październik, to wspaniały okres na wakacje dla kobiety dojrzałej. Najczęściej są to miesiące pogodne, w ciepłych krajach nie tak już upalne jak w pełni lata. Bo, czy spocona i „rozpalona” kobieta dojrzała może ponętnie wyglądać?
A dieta? Po prostu cudna – pełno warzyw i owoców. O winobraniu wspominać? A przybierający fantastyczne barwy krajobraz? Idealny czas dla kobiety dojrzałej.

Słońce może nieco słabiej operuje, ale promienie UVA pracują nad Twoimi plamami i przebarwieniami tak samo intensywnie przez cały rok. Dlatego jeszcze raz (pisałam już o nich) dokonam resume tego, czego dowiedziałam się o promieniach UVA, bo sama chcę się trochę ich bać, aby o nich pamiętać, nie tylko w letnim słońcu, bo wiem, że pojadą ze mną na wakacje we wrześniu.

W tym wpisie kilka zdań o promieniach UVA i ich działaniu. W następnych o tym jak się przed nimi chronić, ale jednak pozwolić na ich także dobrotliwe działanie na nasz organizm.

Promieniowanie UVA, stanowi ponad 90% promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi, a jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku.  Przenika przez chmury, szyby okienne i samochodowe, a nawet przezroczyste i cienkie tkaniny. Można zauważyć, że jeżeli siedzimy przy oknie przez parę lat ciągle zwróceni tą samą stroną w kierunku okna, to ta część ciała będzie mieć więcej przebarwień. (Chyba muszę się odwrócić w drugą stronę. Ale gdzie postawię komputer?)

Dawki promieniowania UVA kumulują się i jego niekorzystne działanie jest zauważalne po latach w postaci zniszczonej, pokrytej licznymi zmarszczkami skóry lub zmianami nowotworowymi.

Są główną przyczyną fotostarzenia się skóry. Fotostarzenie, to proces odwrotny od fizjologicznego starzenia się skóry. Nie dość, że fizjologicznie Ci się skóra starzeje, na co nie masz wpływu, to jeszcze jej dokładasz fotostarzenie? Słońce w częstych i dużych porcjach powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka, uszkadza włókna kolagenowe i elastyczne, pobudza melanogenezę – Twoja skóra staje się gruba, szorstka, sucha, pojawiają się zmarszczki, poszerzone naczynka krwionośne, brązowe i brunatne nieregularne plamy, głębokie bruzdy, a także widoczna w niektórych miejscach cieńsza skóra.
Do Twojej wiadomości podaję, bo wierzę, iż nie korzystasz z solarium, że u osób  tam się opalających proces fotostarzenia się skóry jest taki szybki, aby efekty, które podałam wyżej, widoczne były już ok. 30-40 roku życia. Czy te kobiety to samobójczynie? Czy to jeszcze jest skóra dojrzała? Mam problem, bo nie wiem jak ją nazwać.

UVA przyczyniają się do pojawienia się reakcji fototoksycznych i fotouczulających. Powodują je substancje fotouczulające (leki, zioła i związki zawarte w kosmetykach) wraz z działaniem promieni UVA. Objawy: wysypka, stany zapalne skóry, przebarwienia.

UVA osłabiają tkankę łączną, powodują wiotczenie ciała i utratę sprężystości, czyli przedwczesne starzenie się skóry, a nawet oczu (działanie promieni UVA może powodować zaćmę, a także bardzo „zmarszczyć” skórę wokół oczu) .

Pamiętaj, że odsłonięta skóra podlega działaniu pełnego zakresu promieniowania słonecznego. W skórze powstają wolne rodniki, które uszkadzają materiał genetyczny komórek, a ponieważ, jak pisałam wyżej, dawki promieniowania UVA kumulują się przez lata, mogą kiedyś spowodować powstanie zmian nowotworowych. Dlatego wiele zachorowań skórnych odnotowuje się w wieku starczym.

Gdzie najczęściej widoczne są po latach głębokie zmarszczki, przebarwienia i poszerzone lub popękane naczynka?  Tam, gdzie słońce najswobodniej i najczęściej dociera, a promienie UVA bezkarnie szaleją, czyli na twarzy, szyi, dekolcie, na dłoniach i przedramionach. Tam nosisz metrykę Twojej skóry.

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>