Automatycznie zapisany szkic

W którymś z wpisów przywołałam jeden z aforyzmów Oskara Wilde’a. Generalnie, nie przyjmuję do wierzenia bez zastrzeżeń aforyzmów różnych osobistości. Niektórych w ogóle nie przyjmuję. Czasami jednak znajduję w nich coś z tzw. mądrości życiowych, bo czają się w nich zauważone zjawiska, opisane bez nadmiaru słów.
„Wczoraj wieczorem nałożyła zbyt dużo szminki i zbyt kusą suknię. U kobiety jest to zawsze oznaka rozpaczy.” To jeden z  tłumaczonych z angielskiego przez Mariana Dobrosielskiego aforyzmów Oscara Wilde’a, zamieszczonych w małej książeczce Wilde Aforyzmy i paradoksy z serii Aforyzmy, wydanej przez KAW w 1987 r.

Zaskoczyło mnie współczesne brzmienie tego aforyzmu. Ale też coś innego: wiadomo, że Oscar Wilde był gejem, nie jest to jednak jednoznaczne z mizoginizmem, przynajmniej dla mnie. Czy był mizoginistą? Jego działania w latach 80-tych XIX w., jako wydawcy „Lady’s World”, jednego z popularnych angielskich magazynów dla kobiet, chyba temu zaprzeczają. Ale o tych moich wątpliwościach w następnym wpisie, w tej temperaturze nie da się pisać.

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>