Automatycznie zapisany szkic

autor zdjęcia Rita Wrześniowska

Kiedy w październiku 2008 roku jechaliśmy serpentynami wzdłuż Costa Brava i zmierzaliśmy w kierunku miasteczka Tossa de Mar, w którym chcieliśmy podziwiać posąg Avy Gardner, nie bardzo go sobie wyobrażałam.

Na wzgórzu, w średniowiecznej części miasteczka stoi piękna Ava Gardner, zwrócona ku morzu. Skąd posąg hollywoodzkiej gwiazdy w Hiszpanii? W 1951 roku kręcono w Tossa de Mar melodramat „Puszka Pandory” z Avą Gardner jako nieszczęsną bohaterką.

Możesz sobie wyobrazić, że przepiękne pejzaże wykorzystane w filmie jako tło dramatu, musiały spowodować lawinowy napływ Amerykanów do Tossa de Mar. Dla Tossy oznaczało to zmianę z rybackiej osady na modny kurort.

Ava Gardner w 2001 roku, czyli po pół wieku, została uwieczniona przez wdzięcznych i zamożnych już mieszkańców Tossa de Mar w postaci pomnika.

Spiżowy pomnik?

Niewątpliwie, ale uroda i figura nawet spiżowej Avy Gardner jest tak pociągająca, że na jej ramionach widać ślady objęć żywych admiratorów. Nie wiem jak reagują mężczyźni, dla których Ava Gardner jest tylko jedną z legendarnych gwiazd hollywoodzkich (o ile w ogóle o niej słyszeli). Mężczyzna naszej podróżującej czwórki, który jeszcze pamięta filmy Avy Gardner, takie jak np. „Bosonoga Contessa” czy „Noc Iguany”,  kazał się sfotografować (zdjęcia nie pokażę) kiedy czule ją obejmował i … Ciekawe, co czuł? Nie pytałyśmy.

Mężczyźni są bardzo romantyczni i czuli na piękno. Wbrew temu, co niekiedy mówią swoim żonom: „Nic nie musisz robić, nic nie zmieniaj. Po co to wszystko? Musisz się malować? Mnie się podobasz taka jaka jesteś.”

Ciekawe czy któryś – niezbyt już sprawny – wspiąłby się w upalny dzień na wzgórze, aby objąć posąg leciwej żony au naturel, gdyby takowy miała nie dla urody i z wdzięczności, ale z jakiegokolwiek innego powodu?

Przyjmij moje życzenia i wbrew wszystkiemu rób wszystko, aby być piękną!

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>