Co jeść latem, zwłaszcza w czasie upałów

Mój letni lunch

Mój letni lunch

Ktoś zadał pytanie co należy jeść, aby chronić skórę przed słońcem. Nie wiem czy można tak ustawiać dietę, aby chroniła nas przed szkodliwym działaniem słońca. Jednak wiem, że jeść należy stosownie do pory roku. Sama natura daje Ci produkty   odpowiednie dla danej pory roku.

Lato obdarza Cię owocami i jarzynami zasobnymi w wodę. Wszystkie owoce lata są miękkie, napęczniałe wodą i sokami: maliny, porzeczki, czereśnie, czarne jagody, arbuzy i inne, które wybierzesz sobie zgodnie z Twoimi upodobaniami smakowymi. Pij soki, ale rób je sama i wypijaj świeże, bo soki tracą z czasem swoje wartości.

Warzywa, takie jak ogórki, cukinie, pomidory, brokuły (te ostatnie gotuję 5 minut w niewielkiej ilości wody i wywar ten po ochłodzeniu w lodówce wypijam) zawierają wodę i nie wymagają w ogóle, lub niezbyt długiego, gotowania, czyli dodatkowego podgrzewania powietrza w kuchni. Przy użyciu jogurtu możesz przygotować chłodniki według własnej fantazji (wpraw swoich stołowników w osłupienie nadając chłodnikom  wariackie nazwy), które zastąpią zupy.

No i sałaty różnego rodzaju. Jestem wielką admiratorką sałat i ciągle poszukuję nowinek na polskim rynku. Jakież było moje zdumienie, kiedy w otrzymanej wczoraj w prezencie książce „The 1997 Joy of  Cooking”  prezentującej Amerykanom uciechy gotowania na ponad 1100 stronach, znalazłam w rozdziale o sałatach rysunki 42 rodzajów warzyw liściastych, które popularnie nazywamy sałatami, wśród nich naszą białą i czerwoną kapustę. Jakiż wybór! Praktycznie rzecz biorąc lato, nawet w Polsce,  to kuchnia śródziemnomorska do kwadratu.

Zajrzyj do kuchni greckiej – zrób tzatziki z ogórkiem, czosnkiem, oliwą, winnym octem i gęstym jogurtem greckim.

Zajrzyj do kuchni arabskiej – zrób tabulah z kaszki kuskus lub z komosy kwinoa z pomidorami, ogórkiem, papryką, oliwą, sokiem z cytryny i z ogromną ilością natki pietruszki.

W kuchni włoskiej przygotujesz szybkie Spaghetti Putanesca z makaronu, anchois, kaparów, pomidorów, papryczek chilli  i ziół. (Ten sos, jeżeli zostanie, możesz przechowywać w słoiczku w lodówce przez kilka tygodni i kiedy zabraknie Ci pomysłu na obiad ugotujesz spaghetti, do tego zielona sałata, do której gotowy sos też przechowujesz w słoiku w lodówce,  i już.)

A kiedy znajdziesz się w swojej wyobraźni w Hiszpanii przygotuj sobie gazpacho z pomidorów, z miąższem białej bułeczki, z czosnkiem, drobno krojoną papryką i nawet z kostkami lodu, aby było jeszcze chłodniejsze, ale na pewno z lodówki.

No i woda, woda, woda…

1 comment to Co jeść latem, zwłaszcza w czasie upałów

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>