Kolagen

Jestem po obiedzie. Zjadłam popularną w naszej rodzinie potrawę letnią, czyli jarzynowy gulasz na bazie cukinii. Niektóre linie rodzinne jedzą go z ryżem. Moja linia je z kaszą gryczaną.

Co pisze o kaszy gryczanej pan dr Marek Bardadyn?
Otóż to, że „związki znajdujące się w kaszy gryczanej inicjują powstawanie kolagenu”.  Niestety nie wiem czy tenże kolagen powstaje również w wieku dojrzałym. Możemy jednak przyjąć a priori, bo kasza gryczana nie szkodzi, że powstaje. Zatem jedz kaszę gryczaną. Jeżeli nie próbujesz różnych drogich preparatów pt. kolagenu, to kasza gryczana Ci go pomoże wytworzyć. A o ileż jest  tańsza i … smaczniejsza.

Czytając dalej to, co pan doktor Marek Bardadyn pisze o właściwościach kaszy gryczanej odkrywam, że jest to produkt przeznaczony szczególnie dla Ciebie i dla mnie. Czytaj uważnie: „Duże ilości rutyny obecnej w gryce (pamiętasz ze szkoły „gryka jak śnieg biała”? d.m.) wpływają bardzo korzystnie na poprawę stanu naczyń włosowatych i chronią skutecznie organizm przed infekcjami wirusowymi.”

Tkanka łączna, nazywana też tkanką młodości, potrzebuje Twojej wyjątkowej troski. Dostarczaj jej tego wszystkiego, „co jest niezbędne do wzmocnienia jej struktury i prawidłowego funkcjonowania.”  To kolejny cytat za dr. Markiem Bardadynem. Co więc znajdziesz w kaszy gryczanej, którą Ci polecam? Otóż kasza gryczana „ma silne właściwości regenerujące tkankę łączną.”

Nieoceniony jest pan dr Marek Bardadyn. Uzupełnia informacje o kaszy kolejnymi zaletami:  „Kasza gryczana jest jednym z nielicznych pokarmów, które przywracają korzystny zasadowy odczyn w organizmie. Zbyt długo utrzymujący się kwaśny odczyn jest jednym z najważniejszych czynników sprzyjających chorobom nowotworowym. Gryka także oczyszcza organizm z toksyn.”

Wszystko to znalazłam w książce „kody młodości” autorstwa dr. Marka Bardadyna,  wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis w 2008 r.

Czy nie jest oczywiste, że jest to pokarm dla Ciebie i dla mnie?

Kilkanaście lat temu podczas jakiejś targowej imprezy w Niemczech, w której moja firma uczestniczyła każdego roku, przygotowałam uroczysty lunch dla naszego najważniejszego klienta z Niemiec. M.in.były zrazy zawijane po polsku i kasza gryczana z pysznym sosem (ogórki kwaszone i kaszę gryczaną wiozłam z Polski). Dla naszego klienta ten zestaw, a szczególnie jego nowe odkrycie „kasza gryczana”, był objawieniem kulinarnym. Kiedy w następnym roku umawiał się na spotkanie podczas tych samych targów, wyznaczył godzinę w porze lunchu.  Zastanowiło mnie  dlaczego nie znał kaszy gryczanej. Tak bliskie sąsiedztwo geograficzne, a i historia naszych dwóch narodów, powinny sprzyjać przenikaniu. A może kasza gryczana była zbyt pospolitym jedzeniem chłopskim? Nie wiem, nie robiłam studiów.

Ale bez szczególnych studiów wiem dlaczego Polki są takie piękne – nasze prababki, nasze babki, nasze mamy i my, wszystkie jemy kaszę gryczaną! Jedz też, aby nie przerwać tego łańcucha urody i zabezpieczyć dobre geny i tradycję kulinarną córkom, wnuczkom i prawnuczkom. Zaproś na kaszę gryczaną także jakiegoś pana. Nie należy nikomu żałować kolagenu, zwłaszcza tak taniego.

1 comment to Kolagen

Dodaj komentarz

 

 

 

Możesz użyć te tagi HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>